Dla posiadających konto:
- darmowa wysyłka,
- dostęp do historii zakupów,
- bieżący podgląd statusu zamówień
Jakiś czas temu istniała głośna reklama: „Kolagen kolagenowi nierówny” i jest to niewątpliwie prawda. Pod hasłem „kolagen” kryje się wiele różnych form i odmian kolagenu.
Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które mają w swoim opisie nazwę „kolagen”, warto jednak mieć świadomość, że często nie jest to pełne białko, a jedynie produkty jego degradacji.
Kolagen jest białkiem bardzo zróżnicowanym i cały czas trwają nad nim badania, ponieważ nie do końca odkryto wszystkie jego właściwości i funkcje. Wiemy natomiast, że w organizmie człowieka pełni ich bardzo wiele.
Na jakość kolagenu ogromnie wpływa bowiem jego proces powstawania. Większość preparatów (zwłaszcza preparaty doustne i kremy z dodatkiem kolagenu) zawierają jedynie pojedyncze aminokwasy, które budują kolagen i nie mają możliwości takiego działania jak pełne, wartościowe białko kolagenowe. Z drugiej strony często na rynku znajdują się preparaty żelowe, które zawierają kolagen w postaci tak skomplikowanych struktur białkowych, że nie są one w stanie przeniknąć w głąb skóry (są to tzw. włókna kolagenowe).
Oprócz metody otrzymywania kolagenu duży wpływ ma także surowiec, z jakiego powstaje kolagen. Okazało się, że łatwo dostępnym i mało alergennym źródłem kolagenu są ryby. W przeciwieństwie do kolagenu zwierząt lądowych, kolagen rybi charakteryzuje się mniejszym upakowaniem struktury i w wyniku delikatnej metody otrzymywania można uzyskać pełne cząstki kolagenu (a nie jedynie aminokwasy, peptydy czy całe łańcuchy).
NTC powstaje z wyselekcjonowanych skór rybich w wyniku zastosowania innowacyjnej metody, która pozwala uzyskać kolagen w postaci pojedynczej nanocząstki – czyli tropokolagenu. Jest to taka forma, którą organizm człowieka potrafi najlepiej wykorzystać, bo właśnie w tej formie występuje także w naszym ciele. Jest to cząstka aktywna biologicznie, zdolna przenikać przez pory skórne, uzupełniając braki kolagenu w skórze.
Dlatego też preparat NTC występuje w postaci żelowej – czyli nanocząsteczek tropokolagenu związanego naturalnie z wodą i jest to najlepsza forma stosowania kolagenu – najbardziej zbliżona do jego biofizycznych właściwości (w przeciwieństwie do proszków czy kremów). Porównując NTC z innymi, podobnymi preparatami należy podkreślić jego bezwonność (większość kolagenowych żeli charakteryzuje przykry zapach rybi), co jest związane z odpowiednim oczyszczaniem surowca podczas procesu otrzymywania kolagenu.
Wykazano także, że skoncentrowana w formie żelu postać NTC jest bardziej wydajna w porównaniu do produktów konkurencyjnych, ponieważ zawiera jedynie białko kolagenowe, a nie jak inne preparaty, dodatkowo białko elastyny. Elastyna w preparatach kolagenowych jest jedynie zanieczyszczeniem, ponieważ występuje jedynie w postaci hydrolizatu – czyli aminokwasów, które nie uzupełniają niedoborów kolagenu czy elastyny, a jedynie działają korzystnie na powierzchni skóry.
Oprócz tego NTC charakteryzuje się niższą temperaturę przechowywania, która jest związana z naturalną temperaturą degradacji tropokolagenu. Im wyższa temperatura na opakowaniu, tym więcej konserwantów dodanych jest do preparatu, aby uchronić białko przed denaturacją. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie produktu uważnie sprawdzać zalecaną temperaturę przechowywania – im wyższa, tym więcej musi być dodanych konserwantów lub substancji utrzymujących strukturę kolagenu w takiej temperaturze, co wiąże się z faktem, iż ma on w swoim składzie mniej kolagenu a więcej „chemii”.
Ważny jest również skład danego preparatu. NTC w swoim składzie, oprócz kolagenu i cząstek aktywnych, naturalnie związanej melaniny i kwasu hialuronowego, który dodatkowo korzystnie wpływa na nawilżenie skóry i zwiększa przenikalność tropokolagenu, zawiera jedynie kwas mlekowy, który umożliwia utrzymanie niskiego pH.
Kwas mlekowy występuje naturalnie w naszym organizmie, a oprócz tego pełni dodatkową funkcję – delikatnie oczyszcza skórę poprzez peeling obumarłego naskórka, a także rozszerza pory skórne. Umożliwia to bardziej wydajne wchłanianie białka kolagenowego i wbudowanie go w struktury skóry. Preparaty konkurencyjne zawierają szereg syntetycznych dodatków poprawiających właściwości organoleptyczne, jednocześnie osłabiające terapeutyczne działanie białka kolagenowego.
Przykładem może być glikol kaprylowy, który wykazuje minimalne właściwości nawilżające, ale jest używany przede wszystkim jako alternatywny środek konserwujący. Preparat NTC jest w pełni naturalny – nie zawiera żadnych barwników i konserwantów, w tym parabenów, a przede wszystkim cechuje się najwyższą zawartością białka kolagenowego w postaci tropokolagenu.
Aby porównać preparat NTC z innymi żelowymi produktami kolagenowymi, można posłużyć się łatwym testem. Wystarczy na kartce umieścić takie same objętości żelu i odczekać, aż żel ten wyschnie. Po pewnym czasie zauważymy, że wyschnięta plama żelu NTC pozostaje jednolita, zaś plamy konkurencyjnych preparatów są dużo mniejsze zaś w ich okolicach pojawia się cień. Test ten pomaga zobrazować, ile substancji aktywnej posiada dany preparat, stopień związania wody, a także czystość danego produktu. Czysta i sucha kartka papieru bardzo łatwo absorbuje wodę. Oczywiście najszybciej będzie absorbować woda najsłabiej związana z kolagenem. Jest nią woda swobodna.