Dla posiadających konto:
- darmowa wysyłka,
- dostęp do historii zakupów,
- bieżący podgląd statusu zamówień
Skóra jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Następujące procesy fizjologiczne takie jak dojrzewanie czy przemiany hormonalne, a także procesy zewnętrzne jak szkodliwe promieniowanie słoneczne, klimat czy nieodpowiednie odżywianie prowadzą do zmian objętości oraz struktury skóry, odpowiedzialnych za jej kondycję i wygląd. Starzenie się skóry jest procesem złożonym i skomplikowanym. Rozpoczyna się praktycznie już po zakończeniu dojrzewania organizmu, zależy od wielu czynników i odbywa się zarówno na poziomie molekularnym, jak i komórkowym.
Już po 30. roku życia, choć skóra nadal jest jędrna i gładka, pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, które pogłębiają się i przechodzą w zmarszczki trwałe.
W skórze zaczyna maleć liczba fibroblastów – komórek, które produkują kolagen, a same cząsteczki tego białka stają się coraz mniej aktywne i tracą swoje zdolności do rozkurczania się. Naskórek staje się szorstki i cienki, gdyż zostaje spowolniony proces odnowy komórkowej. Pojawiają się także pierwsze problemy skórne, przede wszystkim zmiany naczyniowe.
W kolejnych latach, po 40. roku życia oznaki starzenia się skóry są coraz widoczniejsze. Skóra staje się mniej elastyczna i jędrna, traci swój koloryt. Obniża się znacząco produkcja sebum, przez co skóra staje się sucha i matowa. Pojawiają się również zmarszczki, które są bardziej widoczne przy cerze suchej. Nasilają się zmiany hormonalne, które u kobiet mają ogromne znaczenie w przypadku starzenia się skóry – stopniowo spada ilość estrogenów. Oprócz tego znacząco zmniejsza się ilość melanocytów – komórek występujących w skórze, odpowiadających za produkcję melaniny, której wydzielanie odbywa się w nierównomierny sposób. W konsekwencji tego pojawiają się liczne brązowe plamy i przebarwienia. Zjawisko to wpływa także na osłabienie ochrony przed promieniowaniem słonecznym.
Po 50. roku życia procesy starzenia stają się dużo bardziej dynamiczne i przez ogromne zmiany hormonalne ulegają przyspieszeniu. Skóra jest bardziej odwodniona i sucha – następuje utrata kwasu hialuronowego, która doprowadza do zmniejszenia się zdolności wiązania wody. Zmarszczki stają się głębsze i bardziej widoczne, opadają policzki, a owal twarzy ulega zmianie – często staje się nieregularny. Naskórek jest coraz cieńszy, a warstwa rogowa grubsza, co objawia się zmęczoną i szarą cerą. Skóra wiotczeje, staje się wrażliwa i bardziej podatna na zanieczyszczenia.
Wszystkie te zjawiska są związane ze zmianami, które odbywają się w skórze właściwej. Przede wszystkim zmniejsza się ilość fibroblastów, a te które pozostają cechują się mniejszą aktywnością. Następstwem tego jest fakt, że włókna kolagenowe stają się cieńsze, mniej elastyczne i wykazują niejednolity układ, a nawet powstaje z nich bezkształtna masa. Wpływa to na całą sieć kolagenową, która ma nieprawidłową strukturę lub też jest kompletnie zniszczona. Podsumowując: w bardzo dojrzałej skórze największa trudność polega na niemożliwości jej samoistnej odbudowy. Struktury skóry osłabiają się, a komórki odpowiedzialne za ich regenerację nie są w stanie ich produkować.
Jak łatwo zauważyć, cały proces starzenia się skóry jest związany przede wszystkim z kolagenem, który stanowiąc 70% wszystkich białek w skórze, jest jej głównym białkiem strukturalnym.
Rola kolagenu w skórze jest ogromna i do tej pory była często niedoceniana. To właśnie kolagen dzięki swej specyficznej budowie odpowiada za utrzymanie prawidłowej struktury skóry i ciągłej odnowy komórkowej, zapobiega odwadnianiu oraz utrzymuje elastyczność skóry. Proces starzenia się skóry jest związany z tzw. obrotem kolagenu w skórze.
W młodym wieku nasz organizm jest w pełni aktywny ze wszystkimi jego właściwościami i zdolnościami do odżywiania skóry. Kolagen powstaje w skórze właściwej w fibroblastach, a młoda skóra ma możliwości zapewnienia odpowiedniej ilości kolagenu w skórze. Niestety, jak wykazano powyżej z upływem czasu maleje zdolność skóry do produkowania kolagenu – zmniejsza się ilość fibroblastów, z równoczesnym zmniejszaniem jego aktywności – występuje coraz więcej uszkodzonych cząstek kolagenu, których organizm nie jest w stanie naprawić. Zewnętrznie objawia się to utratą jędrności skóry, jej uwodnienia i pojawieniem się zmarszczek oraz wielu innych objawów. Kolagen to także podstawa, na której opierają się inne składniki aktywne – takie jak elastyna, kwas hialuronowy czy melanina.
Podsumowując, aby przeciwdziałać tym destrukcyjnym procesom starzenia trzeba uzupełniać niedobory kolagenu. NTC, który zawiera w swoim składzie kolagen w postaci aktywnych nanocząstek tropokolagenu – tożsamego z tym, który występuje w naszej skórze, ma możliwość uzupełniać niedobory kolagenu, przyczyniając się do spowolnienia procesu starzenia się skóry.
NTC wpływa także korzystnie na aktywność fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu w skórze. Oprócz tego, naturalnie zawarta melanina wyrównuje koloryt skóry, a także chroni ją przed promieniowaniem słonecznym, które w ogromnej mierze przyczynia się do starzenia się skóry. Dodatkowa zawartość kwasu hialuronowego korzystnie wpływa na stopień nawilżenia skóry i zwiększa jej możliwości wiązania wody.